Krmivo pre psov

Ako kúpiť správne krmivo pre psov? Trh s krmivami pre psov je pre bežného smrteľníka veľkou neznámou. Preto, aby sme sa v ňom zorientovali potrebujeme znalosti z krmivárstva, zdravovedy, chémie, ale nepochybne aj chovateľské skúsenosti, cit a pozorovacie schopnosti.


V prvom rade musíme brať do úvahy fyziologické potreby plemena psa, ktoré chováme. Ako sa ale k tejto problematike postaviť, keď zo všetkých plemien psov pozná chovateľ mnohokrát len ​​to svoje plemeno?

Ako rozpoznáte, že ide o kvalitné krmivo? Na prvom mieste by sme mali nájsť deklaráciu typu kuracia múčka, rybia múčka, jahňacia múčka. V žiadnom prípade by sme tam nemali nájsť: vedľajšie produkty živočíšneho pôvodu, mäsové deriváty a podobne. Krmivá s takýmto zložením by som zaradil v lepšom prípade medzi prémiové. Samozrejme by tejto nižšej kvalite mala zodpovedať, aj výrazne nižšia cena.

Suroviny na etikete by mali byť radené za sebou v zostupnom poradí. To znamená, že na prvom mieste je surovina, ktorá je v krmive obsiahnutá najviac, na druhom mieste tá surovina, ktorej patrí druhé miesto v množstve obsahu atď. Keď sa pozeráme na zloženie na druhom či ďalšom mieste sa môžu objaviť obilniny. Aj tie by mali byť jednoznačne deklarované. Kvalitné krmivá uvádzajú jasné a zrozumiteľné názvy ako napr. pšenica, ryža, kukurica, jačmeň, ovos a podobne. Za zahmlenú deklaráciu je možné považovať označenie: vedľajšie produkty rastlinného pôvodu, obilniny, rastlinné deriváty a iné... Argumentácia, že výrobca neuvádza konkrétne zloženie, pretože je to výrobné tajomstvo, tu neobstojí. Označenie obilniny vlastne výrobcovi môže umožniť aj to, že sa vo výrobe použijú akékoľvek obilniny, v mnohých prípadoch tie najlacnejšie, ktoré sa na trhu dajú zohnať. Zákazník si tak vlastne zakaždým môže kúpiť iné krmivo, napriek tomu, že si stále kupuje ten istý druh a značku. To nebezpečenstvo tu bezpochyby je.

Keďže pes nie je vegetarián, ale mäsožravec, nie je zaiste žiadnym tajomstvom, že živočíšne tuky sú pre psa oveľa viac užitočné, ako rastlinné tuky. Ak budete pozerať na kvalitu surovín obsiahnutých v krmive zistíte, že neuveriteľné množstvo produktov, ktoré vám súčasný trh ponúka sa radikálne zúži a drvivá väčšina neprejde sitom. Smutné, ale o to jednoduchší potom budete mať výber.

Jednotlivé krmivá pre psov, alebo aspoň tie, ktorá sa tvária ako kvalitné, nezabúdajú uvádzať, že obsahujú vyvážené množstvo nenasýtených mastných kyselín Omega 3 a Omega 6. V drvivej väčšine je zdrojom Omega 3 kyselín ľanové semienko.

Problémom, s ktorým si laik už tak ľahko neporadí, sú alergény. Najlepší spôsob, ako sa alergiám vyhnúť, je zvoliť krmivo, ktoré obsahuje alergénov čo najmenej. Patrí sem sója, chemické konzervanty, dokonca aj vajíčka, ktoré sa do krmív pridávajú ako zdroj bielkoviny. U zdravého psa samozrejme a alergénmi nie je žiadny problém.

Je nespochybniteľné, že časť psej populácie môže trpieť alergiami na pšeničný lepok. Dobre, pšenica sa dá nahradiť inými produktami, ako napríklad kukuricou. Pri výbere krmiva pre vášho psa by ste mali dbať na čo najlepšiu mieru stráviteľnosti. Pre lepšiu názornosť uvádzam: stráviteľnosť ryže je 72%, kukuričný lepok 68%, pšenica 60%, kukurica 54%.

Ak chce výrobca preraziť na trhu, snaží sa od ostatných nejako odlíšiť. Preto sa stretávame aj s tým, že ten či onen výrobca tvrdí, že tá či oná surovina dáva jeho značke výnimočné vlastnosti.  Opäť a znova sa treba pozrieť na zloženie krmiva. Ak výrobca uvádza nejasné a podozrivé zložky krmiva poprípade ich zahmlieva, tak "špeciálna" zložka v jeho krmive nemá žiadny význam a je jasné, že ide o reklamný trik.

Pri výbere krmiva by ste sa mali rozhodovať podľa vyššie uvedených kritérií. Musíte počítať, že cena kvalitného krmiva bude vyššia, ale nemusí byť premrštená. Cenu samozrejme ovplyvňuje okrem kvality výrobku aj reklama. Je jasné, že aj tú musí vždy niekto zaplatiť. No asi to zrejme nebude nikto iný ako zákazník. Takže aj tu funguje určitá úmera vo vzťahu kvalita a cena. Drahé totiž môže byť aj menej kvalitné krmivo s obrovskou reklamnou kampaňou.

Každý kto si kúpi psa, by si mal uvedomiť, že obstarávacia cena je ten najmenší náklad, ktorý so psom má. Ak nemám finančné prostriedky na to, aby som mohol naozaj slušne nakŕmiť veľkého psa, tak si radšej zaobstarám stredného alebo malého. Krmivo pre psov musí byť kvalitné a vyvážené, lebo iba tak zabezpečíme nášmu štvornohému miláčikovi zdravý a dlhý život.
Každé plemeno nejako historicky vznikalo (v určitej dobe a na určitom území) a z toho tiež vyplývajú aj rôzne potravinové nároky. Napríklad japonským plemenám nevyhovujú krmivá s obsahom mlieka, veľkým plemenám nie je vhodné podávať krmivo s vysokým obsahom proteínov a tukov. Psom ktorí nie sú v záťaži nie je vhodné podávať vysoko-proteínové krmivá. Ako však vybrať to správne krmivo? Podľa zákona o krmivách musí byť každé krmivo deklarované. Túto deklaráciu obvykle nájdeme na zadnej strane obalu. Tam nájdeme dôležité údaje o tom, koľko krmivo obsahuje percent bielkovín (N-látky), tukov, vlákniny, popolovín, či vlhkosti. Nájdeme tam aj obsah vitamínov.